Ayancık Sosyal Yaşam
 Ayancık Kutlamalar
  Sponsor Reklam
  Ziyaretçi Sayısı
 
 Yöresel Yemeklerimiz

Nokul: Kıymalı, üzümlü, yoğurtlu, cevizli olarak özellikle bayram areflerinde yapılan bir börek çeşididir. Un, süt, yoğurt, tuz katılarak hamur mayalandıktan sonra oklava ile açılır, içine malzemesi konarak rulo yapılır. Üzerine yumurta sürülür, çörekotu serpilerek fırına verilir.

Keşkek: Bölgenin en taninmis yemeklerinden olan keskek; etli veya etsiz dövülmüs bugday veya dövülmüs misirin kuru fasulye ile pisirilmesiyle yapilan lezzetli bir çorbadir. Genellikle hidrellezde yapilir.

Katlama: Ocakta ve saç üzerinde, açılmış hamurun(yufkadan biraz kalın) av kanadı ile yağlanarak kızartılması ie hazırlanır. Yoğurt, ayran veya pekmezle yenir.

Kulak(Mantı) : Un, su, tuz ve yumurta karıştırılarak sofra üzerinde açılır, kare halinde kesilir, içine kıymalı, soğanlı ve karabiberli olarak hazırlanan malzemesi konulur. Köşeleri üstüne gelecek şekilde katlanır. Kaynar suya atılarak haşlanır. Tepsiye dökülüp, üzerine ceviz, keş serpilir. Ayrıca sarımsaklı yoğurtlu da yapılır.Son olarak ta üzerine kızdırılmış tereyağı serpilir.

Çerkez Tavuğu : Sıcak ve ya soğuk olarak yapılır. Yanına mısır unundan yapılan çerkez pastası ilave edilir.

Kıymalı Pide: Pazar sabahlarının geleneksel pidesidir. Açık ve ya kapalı olarak yapılır. Üzerine yumurta kırılır ve ya sürülür. Pide salonlarında da tanınmış Karadeniz pidelerini bulmak mümkün. Ayrıca kaşarlı, etli ,pastırmalı ve sucuklu olarak da yapılır.

Saç Böreği: Normal hamur yapılır ve açılır. İçine pirinç, soğan, kıyma, karabiber, ve tuz karıştırılarak hazırlanır.

Kuyu Kebabı: Kuzu ve ya dananın kuyuda pişirilmesi ile yapılır. Panayırların en önemli yemeği olan kuyu kebabını diğer zamanlarda da, özellikle Ayancık'ta yiyebilirsiniz.

Hamsi Dolma: Hamsinin değişik çeşitleri içinde en önemli yemeğidir. Hamsi ayıklanıp, kılçıkları çıkarılarak, sırt üzeri tepsiye dizilir. Az pişirilmiş pirinç ve ya bulgur zeytinyağı ile üzerine dökülür. Tekrar hamsiler dizilir. Zeytinyağı ve yumurta karıştırılıp üzerine dökülerek fırına verilir.

 Köy Ekmekleri
Designed by Otello