Ayancık Sosyal Yaşam
 Ayancık Kutlamalar
  Sponsor Reklam
  Ziyaretçi Sayısı
 Düğünler

Ayancık'ın örf ve adteleri çevresine çok benzemektedir. Bu örf ve adetlerin başında düğün ve dernekler, giyim, imece usülleri, hısım akraba ziyaretleri gelir.

Esi dönemlerden bugüne pek çok düğünün başlangıç tohumları çoğu zaman “Beşik Kertisi” ile başlar. Birbirlerini çok seven, düşkün aileler doğum esnasında ve ya hemen sonra çocuklarını henüz beşikte iken sözlerler. Buna halk arasında “Beşik Kertisi” veya “Beşik Kertmesi” deniyor. Usullerden olarak ta birbirlerine eti yenen cinsten hayvan hediye ediyorlar. Bu adetin toprak yönünden şanslı olmayan köylümüzün, topraklarını birleştirmek, yahut hiç olmadı bölüştürmemek ilkesinden doğmuş olması gerek.

Nişan, evlilik öncesinin en önemli olayıdır. Nişanlanan çift evliliğe giden yolu iyice aralamış sayılır. Karşılıklı takılar takılır. Bu andan itibaren gerek kız tarafını, gerekse erkek tarafını hummalı bir çalışma alır.Çeyiz düzme.Yeni evlenen çiftlerin en büyük korkusu olan “Başlık” Ayancık'ta hiç uygulanmaz.

Görücüye gitmek, kız istemek, sözlenmek ve nişanlanmanın ardından sıra düğüne gelir. Önce bir gece öncesinden kız evinde kına gecesi düzenlenir. Yalnız kadınlar arasında düzenlenen kına gecesi sırasında, damat evinde de eğlence düzenlenir ya da damat adayı erkekleri alarak restaurant ya da başka bir mekan da bakım yapar. Kına gecesi ve ya öncesinde gelinin çeyizleri de sergilenir. Genelde köylerimizde dokunan meşhur Ayancık keteninden yapılan elbiseler, cepkenler, üç etekler, peşkirler, havlular, yün çoraplar, mezgepler, tülbentler, başörtüler, kuşaklar, şal ve şalvarlar, el emeği-göz nuru oyalı nakışlı patiskalar, yatak,yorgan,yastık kılıfları, minderler, kap ve kacaklar, bakır taslar, tencere ve tavalar kız evinde davetlilere sergilenirler. Kına gecesi gelin ve konuklar kına yakar, damat adayının da serçe parmağı kınalanır.

Düğün gecesi, gelin ile güveye bir tepsi içinde yemek gönderilir. Bu tepside genelde tavuk, kıymalı, ıspanaklı ve ya kabaklı börek ayran ve meyve bulunur.

Alıntılar; Turan Gökmenoğlu, Sinop ve İlçeleri Ayancık Rehberi, İstanbul, 1989, Usta Matbaacı Yayını www.burctaslari.com turang@burctaslari.com

Designed by Otello