Ayancık Sosyal Yaşam
 Ayancık Kutlamalar
  Sponsor Reklam
  Ziyaretçi Sayısı
 
Sosyal ve Kültürel Yaşam

1915 - 17 yıllarına kadar birkaç ahşap ev ve işyerine sahip, halkının esnaf bölümünü çoğunlukla Rumlar'ın oluşturduğu küçük çapta kereste ticareti yapılan, pek yolu olmayan, ulaşımı motor ve kayıklarla deniz yolu ile sağlanan tipik bir Anadolu kasabası iken, orman zenginliği Belçikalılar tarafından keşfedilip, 1926 yılından itibaren Kereste fabrikasının kurulması ile bu küçük ilçenin tarihi değişmiştir.

Fabrikanın kuruluş ve işleyişi sırasında halkı yabancılarla kaynaşmış, etkilenmiş ve ilçe süratle gelişmiştir. Fransız ve İtalyan modası 1930'lu yılların başında önce Ayancık'ta uygulanır, sonra İstanbul ve diğer büyük illere ulaşırdı. Giyim, terbiye eğitim ve spor alanlarında çok büyük gelişmeler olmuştur.

Yenileğe açık bir yapıya sahip olan Ayancık'ın ileri gelenleri, gerek sosyal, gerek sportif alanlarda büyük çalışmalar yapmışlardır. 1936 yılında Baha Bey tarafından Ayancık Halkevi kurulmuş, Ayancık Halkevi binası inşa edilmiş, tiyatro çalışmları yapılmış, Türkiyenin ilk tenis kortu, futbol, voleybol, basketbol sahaları kurulmuştur.

Kale ağları ilk kez Ayancık'ta çekildi, çıtadan

Türkiye'de belki dünyada da kale ağları ilk kez Ayancık'ta çıtadan olarak kurulmuştur. Erkek ve kız takımları motorlarla spor müsabakalarına katılırlardı. Ayancık Gençlik Spor'un çok zengin bir arşivi bugün hala kulüp merkezindesergilenmektedir.

Ayancıkta sosyal yaşam, çok eskilerden beri yoğun olarak devem etmiştir. Ayancık kereste fabrikasının kurulmasıyla ekonomi ve sosyal yaşam hızla gelişmiş, o yıllarda olabilecek olan en üst seviyeye ulaşmıştır. Zengin Sportif alanları, Ayancık halkının spora özellikle futbola yatkınlığı ile birleşmiştir. Üç kaleli, tahta perdeli antreman sahaları, kafa vuruşlarını geliştirmek için halkalı çalışma alanı, slalom çalışmaları o günkü bilimsel futbol ekolünün Ayancık'ta ne de güzel uygulandığını gösteriyor.

Halkevlerinin kurulması ile birlikte tiyatro çalışmları da başlamış, yüzlerce oyun sahneye konmuş, beğeni ile izlenmiştir.

Tiyatro çalışmalarından bir sahne. Tarihi Halkevinde

Okullarda Belçikalı, Alman çocuklar Türk çocukları ile birlikte ders görürlerdi. Okul müfredatı son derece modern, öğretmenleri son derece seçkindi.

Okulların bayram törenleri de son derece güzel olurdu.Spor teşkilatlerı ve fabrika da bayram törenlerine katılırdı. Türk Hava Kurumu uçaklarından birine "Ayancık" uçağı Ayancık'a gönderilir, gösteri uçauşları ile bayram törenlerine ayrı bir renk katardı.

Türkiye ilk Tenis Kortu Ayancıkta

Şimidi bile tenis kortumuz bulunmazken o yıllarda tenis kortumuz mevcuttu. Resimde tenis oynayanda Ayancık'lı bir genç kızımız.

 

 

 

Alıntılar; Turan Gökmenoğlu, Sinop ve İlçeleri Ayancık Rehberi, İstanbul, 1989, Usta Matbaacı Yayını www.burctaslari.com turang@burctaslari.com

Designed by Otello