Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
  Saraydüzü İlçesi

Saraydüzü Tarihi : Boyabat ilçesine bağlı bucak iken 20 Mayıs 1990 gün ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3644 sayılı kanunla kurulan ilçemiz 26/07/1990 tarihinde fiilen faaliyete geçmiştir. İlçe merkezinin kurulu bulunduğu yerleşim yerinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bucak merkezi iken Kızıloğlan adı daha sonra 1954 yılında Saraydüzü olarak değiştirilmiştir. Saraydüzü ilçesi engebesiz, düz bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin köylerinde ve Vezirköprü yönlerinde tarihi eserlere rastlanılmaktadır.

Saraydüzü ilçemiz yeni kurulduğu için tarihi değerleri yok denilecek kadar azdır

1992 yılında açılan İlçe Halk Kütüphanesi mevcuttur. Halkın giyim ve kültür yapısı yöresel bir özellik taşımaktadır. İlçe folklorik yönden zengin olup, okullar bünyesinde bir adet folklor ekibi bulunmaktadır.

Yukarıarım, Soğuksu : İlçemize 12 Km. uzaklıkta olup, ilçe merkezinden hareket edilerek, Bahşaşlı Köyü Zeyve Mahallesi ve Arım Köyü' nden geçilerek ulaşılabilmektedir.

Göktepe, Cumasuyu : İlçemizin güneyinde 15 Km. uzaklıkta olup, Çorman, Bahçeköy, Aşağıakpınar, Hanoğlu ve Göynükören Köylerinden geçilerek ulaşılmaktadır.

Aksu Yaylası : İlçemizin güneyinde 13 Km. uzaklıkta olup, Çorman, Bahçeköy, Aşağıakpınar, Hanoğlu ve Göynükören Köylerinden geçilerek ulaşılmaktadır

Tarihi Ve Turistik Yerler İle Ulaşımı :

İlçemiz ve çevresi henüz incelenmemiş, kazılar yapılmamış olduğundan tarihi zenginliği henüz ortaya çıkmamıştır. Sadece Kastamonu Etnografya Müzesi'nden gelen elemanlarca ilçemiz Enbiyeli mahallesinde bulunan Bayram Tepesinde yapılan basit kazıda aslan ve su sarnıçlarına rastlanmış, bunun yanında bazı tarihi küçük yapılar bulunmuştur. Arım Köyü' ndeki Kaya mezarlarına kayadan akan su ve su yolu, zindan gibi yerler henüz incelenmemiştir.

 

Yararlanılan Kaynaklar: Sinop Valiliği - Kent Haber

 Saraydüzü Köyleri
  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 

iletişim

Designed by Otello