Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Bize Ulaşın Reklam      

  Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
Untitled Document
  Geleneksel Kültür ve Keten Festivali- Sinop - Ayancık

Her yıl geleneksel olarak Temmuz ayının son haftası sonunda yapılan üç günlük festival; ilçede sosyal kültürel etkinliklerin en yoğun yaşandığı günlerdir. Gündüzleri çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalar, sergiler, çeşitli yazar,çizer ve bilim adamlarının katıldığı panel ,açık oturum gibi etkinlikler düzenlenirken geceleri de müzik eğlence programları ve konserler organize edilmektedir. İlçenin nüfus yönünden en yoğun olduğu bu dönemler ilçe ekonomisinin de canlanmasına neden olmaktadır. Özellikle turizme yönelik hizmet veren oteller , lokantalar , çay bahçeleri yıl boyunca bu güne hazırlanmaktadırlar.

İlk gün festival yürüyüşü ve sergilerin açılışı ile başlayan festival etkinlikleri deniz şenlikleri , yöresel yemeklerin halka ikramı ve panellerle ya da Açık Oturumlarla devam etmektedir. Güncel konuların seçildiği Panel, Söyleşi, Açık Oturum gibi etkinliklere ülkenin tanınmış yazar, çizer ve sanatçıları katılmakta yöre halkı ve festival ziyaretçileri hem bu kişileri yakından tanıma fırsatı bulmakta hem de bu toplantılara etkin katılarak kafalarındaki sorulara cevap alabilmektedirler.

Akşamları düzenlenen havai fişek gösterileri eşliğinde düzenlenen eğlence programlarına eldeki imkanlar neticesinde çağrılan sanatçıların verdiği konserler ise festivallerin en fazla katılım sağlandığı etkinliklerdir. 5-6 bin kişinin seyrettiği bu açık hava konserleri gerek Ayancık halkı gerekse de Sinop ve çevre illerden gelen vatandaşlarca beğeni ile karşılanmakta ve gençler tarafından coşku ile seyredilmektedir. Yaz mevsiminin kısa sürdüğü ilçe civarında bir bakıma yaza veda gibi algılanan festival ilçenin yurt içi ve yurt dışında tanıtımı için de çok önemli bir aracı olmuş, çeşitli televizyoncu ve gazetecilerin katıldıkları etkinlikler hakkındaki yorumları çalıştıkları basın kuruluşlarında yayınlanmıştır. Bu nedenle de Ayancık ve civarına gelmek isteyen turistler tarihleri özellikle bu günlere denk getirmeye çalışmışlardır. Yurt dışında çalışan yöre halkı da son yıllarda izin tarihlerini hep festivale göre ayarlamış böylece festival ilçe takviminde önemli bir yere kavuşmuştur.

BU YIL 19. DÜZENLENEN AYANCIK KÜLTÜR KETEN VE AHSAP FESTIVALI KORTEJ YÜRÜYÜSÜ ILE BASLADI...

Sinop'un Ayancik Ilçesi'nde belediye tarafindan düzenlenen 19. Ayancik Kültür Keten ve Ahsap Festivali kortej yürüyüsü ile basladi. Yürüyüse, Vali Zeki Sanal, Ayancik Kaymakami Mustafa Hotman, Ayancik Belediye Baskani Ayhan Ergün, Sinop Belediye Baskani Zeki Yilmazer, AK Parti Il Sinop Baskani Yakup üçüncüoğlu, AK Parti Ayancik Ilçe Bayram Ali Kalafat, daire müdürleri çok sayida gurbetçi ile ilçe halki katildi. Festival alaninda sona eren yürüyüs sonrasi mehter takimi ile Ayancik Lisesi Folklor Ekibi birbirinden güzel gösteriler sundu.
Festival açilisinda konusan Belediye Baskani Ayhan Ergün, festivallerin büyük halk kitlelerinin kaynasmasi, toplum olabilme ve birlikte yasamanin güzelligini ortaya çikarmasi bakimindan büyük bir fayda sagladigini söyledi.
Bu arada festivalin ilk gününde, çocuklara yönelik palyaço ve pandomim gösterileri, resim, çuval ve halat çekme yarismalari ve diger eglencelerin yani sira, gençlik kosusu, yagli direk yarismasi, hali saha futbol ve plaj voleybolu turnuvalari düzenlendi. Festivalin ilk gecesinde ise Murat Kekili sahne aldi. Kekiliyi binlerce vatandas ilgi ile izledi. 3 gün sürecek olan festivalde Murat Gögebakan, Latife Eraslan, Sitki Akin, Nilgün Kayabasi ve Dr. Özcan Altay gibi sanatçilarda sahne alacak.

Ayancik Belediye’sinin düzenledigi 19. Kültür- Keten ve Ahsap Festivali 27.29 temmuz tarihleri arasinda gerceklesirken finali muhtesem bir havaii fisek gösterisiyle tamamladi. Baskan Ergün 3 gün süren festivalimiz umdugumuzdan güzel gerceklesti,11 bin olan nüfuasumuz yerli yabanci konuklarimizin festivalimize katilimiyla 30-40 binlere ulasti, açiklamasini yaparken festivalimize katilan ünlü ses sanatcilarida halkimiza muhtesem konserler sundu. Animasyon gösterileri yagli direk yarismalari ve sergiler festivale renk katarken festivale katilan ve son aksam cikan Murat Kekilli festival konuklarini muhtesem bir konserle costurdu.

   Arama
Google

 

  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 

iletişim

Designed by Otello