Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
  Erfelek İlçesi

Erfelek Tarihi : Erfelek, Karasu Çayı ile İşkembe Çayı'nın (Kınık Deresi) birleştiği yerde kurulmuş, Sinop'a bağlı bir ilçe merkezidir. Bugüne kadar sıra ile Cumayanı, Salavat, Karasu, Erfelek isimlerini almıştır. MÖ45 yıllarında Sinop'a 18 mil mesafeden su getirildiği, muazzam su yollarının yapıldığı yazılıdır. Bu su yollarının Erfelek'in Hasandere Köyü'nden geçtiği kalıntılardan anlaşılmaktadır. Erfelek İlçe Merkezi'nde önemli tarihi kalıntılar ve tarihi yerler yoktur. Köylerinde; Abdurrahmanpaşa'da "Uzun Türbe", Tekke'de "Sarı Tekke", Balıfakı'da "Fakı Türbesi", Sorkun'da "Halil Türbesi", Akçaçam'da "Aşık Hasan Türbesi", Kızılcaelma'da "Çile Türbesi", Yeniköy'de "Akpınar ve Kanlı Türbe" gibi türbeler mevcuttur. Uzun türbe ve Sari Tekke'de yılın belli günlerinde dualar yapılır ve pazar yerleri kurulur. Akçaçam'daki Aşık Hasan Türbesi'nde Sinop'ta yatırı bulunan Seyit Bilal Hazretleri'nin kardeşinin yattığı rivayet edilmektedir. Karasu'da ticaretin günden güne canlılık kazanması, kentin büyümesi, çevredeki ihtiyaçların çoğalması, idari iş ve ihtiyaçların gelişip güçlenmesiyle 01/04/1960'da ilçe olarak, adı da Erfelek diye değiştirilmiştir. Bu isim, kasabanın Güney Batısı'nda Kazmasökü civarında bulunan Erfelek ormanlarına izafeten verilmiştir. Erfelek ilçe olduktan sonra süratle gelişmiştir. 1977 yılı itibariyle, ilçenin tüm köylerine yaz aylarında taşıtların gidebileceği yollar yaptırılmıştır. 1988 yılı Kasım ayı itibariyle de ilçenin tüm köyleri ulusal elektrik şebekesine kavuşmuştur.


Erfelek Şelaleleri :
Eşsiz güzelliklere sahip, Karadeniz Bölgesinin yeşillik ve manzara açısından şanslı bir ilçesi olan Erfelek, son zamanlarda doğa ve dağ turizmi amacıyla düzenlenen Karadeniz turlarına dahil edilmeye başlanmıştır. İlçenin görülmeye değer ilginç doğal güzelliklerinden biri de "Tatlıca Şelaleleri"dir. Tatlıca Şelaleleri, yeşilin her türlü tonu, buz gibi soğuk suyu ve alabalıklarıyla, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan, eşsiz güzellikte bir doğa harikasıdır. Bu şelaleler son yıllarda büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Söz konusu şelaleler kademeli olarak birbirinin ardı sıra yukarıya doğru yükselmekte olup şelalelerin hepsini görüp tanımak için zorlu bir tırmanma gerekmektedir. Bu nedenle mevcut doğal halini zedelemeden bir tırmanma şeridinin yapılması gerekmektedir.

Hasandere Şelalesi : Erfelek’in 4 kilometre doğusunda, Hasandere köyünün içinden geçen dere üzerinde bulunuyor.

Kaçkar Yaylası : Merkezin güneyine 8 kilometre uzaklıktaki DomuzDağı ormanlarının zirvesinde, 1100 metrede yer alıyor. Yaylanın etrafı köknar, çam ve kayın ağaçlarıyla çevrili.

Hacıbey Yaylası : Erfelek’in 20 kilometre güneydoğusunda, 1250 metre yüksekte Ormantepe köyünün sırtlarında bulunuyor.

Gübegüneyi Yaylası : İlçenin güneybatısında, merkeze 10 kilometre mesafede, 1050 metre yükseklikteki yayla yöre halkı tarafında mera olarak kullanılıyor.

Karaoğlu Köyü : Şair Ahmet Muhip Dıranas’ın kestane ve kayın ağaçlarından yaptırdığı ev bu köyde. Kestane ağaçlarının yoğunluğuyla tanınan köy, Erfelek’in sahil kesiminde, merkeze 4 kilometre mesafede yer alıyor.

Yararlanılan Kaynaklar: Sinop Valiliği - Kent Haber

 Erfelek Köyleri
Abdurrahmanpaşa
Akçaçam
Akçasöğüt
Avlagısoku
Aydınlar
Balıfakı
Başaran
Çayırköy
Dağyeri
Değirmencili
Dereköy
Emirhalil
Gökçebel
Gümüşsuyu
Güven
Hacılar
Hamidiye
Hasandere
Himmetoğlu
Horzum
Hürremşah
İncirpınar
İnesoku
Kaldırayak
Karacaköy
Karaoğlu
Kazmasoku
Kızılcaelma
Kızılcaot
Kirazlık
Kurcalı
Mescitdüzü
Meydan
Ormantepe
Salı
Sarıboğa
Selbeyi
SoğucalıSorgun
Şerefiye
Tatlıca
Tekke
Tombul
Veysel
Yeniçam
Yeniköy
  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 

iletişim

Designed by Otello