Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
  Boyabat İlçesi

Boyabat Tarihi : İlçenin M.Ö. 600 yıllarında kurulduğu sanılmaktadır. Şehrin eski adı Germanikopolis'tir. İlçeyi ilk kuranların Gaşkalar olduğu tahmin edilmektedir. Boyabat, boy ve abat kelimelerinden meydana gelmiştir. Boy, uzunluk ya da kabile, soy, aşiret; abat, mağrur, imar edilmiş anlamına gelmektedir. Bir başka söylentiye göre de "uzun ova" anlamı verilir. Boyabat sırasıyla Gaşka, Hitit, Paflagonya, Lidya, Pers, Makedonya, Roma, Bizans egemenliklerine girmiştir. Boyabat yöresi Danişment hükümdarı Gümüş Tegin tarafından Türk İdaresine katılmış, Selçuklu, Candaroğulları dönemlerinden sonra nihayet 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hakimiyetine girmiştir. İlçe, Osmanlı zamanında Kastamonu Sancağına bağlı bir kadılıktır. Tanzimat devrinde Boyabat nahiyeye çevrilmiş, 1868 yılında da kaza yapılmıştır. İlçede Osmanlı Devleti'nden kalma birçok eser vardır. Akmescit Camii, şu anda harebe halinde olan Çay Mahallesindeki Medrese, Daylı Türbesi, AşıklıTekke Türbesi, Büyük Cami, Bekir Paşa Su Kanalı vs. İlçe Cumhuriyet döneminde Sinop iline bağlı bir ilçe olurken gelişmesini de hızla sürdürmektedir.

Boyabat Kalesi M.Ö. 600'lü yıllarda yapılmıştır. Sonraki dönemlerde  onarımlarla bugüne kadar gelmiş, görkemli bir yapıdır. İl merkezini batısında, bir tarafı Gazidere Çayı, diğer tarafı şehir ile birleşmektedir. Sur kapısından girildiğinde iç kaleye ulaşılır. İç kalenin batısında sarp kayalık, girilmesi imkansız bir doğal kesitlik bulunmaktadır. İç kaleden su almak için Gazideresi Çayı'na bir yol bulunmaktadır. Halk bu kaya tünele "cirabazan" demektedir. Tünelde toplam 252 basamak bulunmaktadır.

Salar Köyü Kaya Mezarı M.Ö. 7. yy. ortalarında Paflagonyalılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Mezardaki hayvan figürleri oldukça değerlidir.

Ambar Kaya Mezarı Göknük Ören Köyü'nün batısında 2km uzaklıkta Kayaaltı Deresi kenarındadır.

 

Yaylalar  Boyabatta karadenizin bir çok yerinde olduğu gibi yayla turzimine uygundur Boyalı , Çerkeş ve daha bir çok köyünün yaylarında kamp kurulabilir Bu yaylalarda doğal olarak akan buz gibi sular vardır

Kale Bağı ve Topalçam  Kale bağı şehir merkezinde kalenin alt tarafında bulunan bölgedir burası mesire yeri olarakta kullanılır alanda çeşitli tesisler vardır birde ırmak akıyor ama adını bilemiyoruz. Boyabatta deniz olmadığı için burda iki adet havuz bulunmaktadır..Görülmeye değer bir yerdir.Topalçam şehir girişinde bulunan Ormanlık alandır burası çok güzel bir mesire yeri ve piknik yeri olarak kullanılabilir  alanın en ucunda bir tesis vardır burdan güzel Boyabat'ın karayoluna bakan tarafında bulunan  ovalar ve dağları görebilirsiniz tavsie edilir..

Yararlanılan Kaynaklar: Sinop Valiliği - Boyabatim.Com - Kent Haber

 Boyabat Köyleri

Acamlar
Alaman
Avarebükü
Akçakese
Akyürük
Alibeyli
Ardıç
Arıoğlu
Aşağıseyricek
Aşıklı
Aydoğan
Bağlıca
Bayamca
Bayatsu
Bıçakçılı köyü
Bürnük Köyü
Bektaş
Bengubelen
Benişli
Binerli
Boyalı
Bölüklü
Burum
Büyükkaraağaç
Cemalettinköy
Çaltu
Çarşak
Çatpınar

Günpınar
Hacıahmetli
Hamzalı
Ilıcaköy
İmamlı
İsaoğlu
Kadınlı
Karacaören
Karamusalı
Kartaloğlu
Kavacık
Kavak
Kayaboğazı
Keseköy
Kılıçlı
Kıllık
Koçak
Kovaçayır
Kozanlı
Kozkule
Köprücek
Kurtlu
Kurusaray
Kuyucakpınar
Kuzveren
Mahmutlu
Maruf
Marufalınca

Muratlı
Oğlakçılar
Okçumehmetli
Osmanköy
Ömerköy
Ören
Paşalıoğlu
Pirefendideresi
Salar
Sarıağaççayı
Sarıyar
Şeyhli
Şıhlar Köyü
Taşhanlı
Tekke
Tırnalı
Uzunçay
Yabanlı
Yaylacık
Yazıköy
Yenicamili
Yenikayalı
Yeniköy
Yenimehmetli
Yeşilçam
Yeşilköy
Yeşilyurt
Yukarıseyricek

  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 

iletişim

Designed by Otello