Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Bize Ulaşın Reklam      

  Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
  Ayancık Spor - 1931

Ayancık Spor Tarihi

Cumhuriyetin kuruluşundan hemen sonra başlayan devrimler ve kalkınma hamleleri ve kendi doğası ve yapısı uygun en küçük yerlere kadar ulaşmaya çalışmaktadır. Savaştan yoksulluk ve yorgunlukla çıkan Türk Ulusu kendi kazandığı zaferle yetinmiyor, bu zaferi Ulu Önder Atatürk’ ün çizdiği yolda çağdaş uygarlığın ötesine taşımayı hedefliyordu. Ayancık Kereste Fabrikası da bu amacın yapı taşlarından biri olma yolunda 1928 yılında Belçikalılar esas olmak üzere, Almanya, Polonya, Rus ve İsviçreliler tarafından imar edilmiştir. 18 yıl boyunca ormanları ve fabrikayı işleten yabancı sermayenin birçok yönüyle ormanlarımızı sömürmesi Ayancık’a sadece zarar verdiğini düşünmek hata olur.
Yaşanılanlar öyle farklıdır ki, bu gün o günlerin fotoğraflarına bakıldığında onların Ayancık’ ın sosyal, kültürel ve sportif yaşamına nedenli etki ettiğini gördüğümüzde korkunç bir hayret uyandırmaktadır.

İşte bunun somut örneklerinden beri Ayancık Spor’ un kuruluşudur (1931). Ayancık Spor’ un kuruluşunda sporun çeşitli dallarının Ayancık’ ta gelişmesinde ve spor tesislerinin yapımında bizzat çalışırken böbreklerini üşütmek suretiyle vefat eden Baha Bey bir saygı abidesi olarak Ayancık Spor Kulübünün tarihindeki yerini almıştır. O zamanlar Ayancık’ ta kurulan diğer takımlar Mektepliler Takımı, Zingal Takımı ve Yabancılar Takımı arasında müsabakalar yapılmaktadır. Ayancık Spor faaliyetlerini futbol başta olmak üzere basketbol, güreş, voleybol, atletizm gibi alanlara yaymakla yetinmez bayanlar voleybol takımı belki de Türkiye’ nin ilklerinden tenis takımlarıyla faaliyet göstermektedir.
1937 – 1940 yılları arasında Ayancık Spor antrenörlüğünü yapan mehmetcik aynı zamanda altyapı oluşturmak amacıyla küçüklerle de ilgilenmiştir. Yetiştirilen bu küçüklerin bir çoğu ilerleyen yıllarda dönemin ünlü takımlarında top oynamaya başlıyacaktır.
Mehmetçik Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakına başkan olabilmek için Selim Sırrı TARCAN ile rekabete girmiş ancak bu amacına ulaşamamıştır.
Sporda başarılı olmanın temel kuralı disiplin ve çalışmada saklıdır. 1940’ lı yıllarda çekilen antrenman fotoğraflarında görülen Ayancıklı gençler bunu fazlasıyla doğrulamaktadır. O zamanki idman tesisleri Türkiye’ de birçok kulüpte bulunmamaktadır.

1980 yılına kadar Ayancık Gençlik Spor olarak faaliyetlerini sürdüren kulüp, 1980 askeri darbesiyle birlikte gençlik kelimesini farklı çağrışımlar yaptığı gerekçesiyle kaldırmış ve bu tarihten sonra Ayancık Spor adı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ayancık ‘ta spor bir kültürdür. Özellikle futbolun çok ayrı bir yeri vardır. Bu kültürün içinde yer almak için ille de futbol oynanması gerekmez. Yedisinden yetmişyedisine herkes futbola ilgi duyar. Geçmişinde Ayancık’ ta hangi takımda oynamış olurlarsa olsunlar futbol oynayanların özel saygınlıkları vardır. Sevinerek söylemek gerekir ki sadece bu saygınlık Ayancık ile sınırlı kalmamıştır. Örneğin Ayancık Spor ile 2001 – 2002 sezonu Sinop 1. Amatör Küme Şampiyonluğu sonrası gidilen 3. Lig Terfi Grubu maçlarında Samsun Çarşamba ilçesinde gezen sporcularımıza bir süre Çarşamba’ da top oynayan Namık AKIN gezilen her yerde sorulmuş, ısrarlı sorular sonrası Namık AKIN’ da Ayancık Spor yöneticileri tarafında Çarşamba’ ya getirilmiştir. O sene takımımız Çarşamba’ da final oynamıştır.
Kuruluş tarihi itibariyle Süper Lig takımlarının birçoğundan bile eski olan Ayancık Spor, sayısı sporcular yetiştirmiş, sayısız başarılar, şampiyonluklar yaşamış ancak bunu profesyonellikle süsleyememiştir. Yetiştirdiği sporcuların içinde Milli Takımımızın ve Galatasaray’ ın yıldız oyuncusu Hakan ÜNSAL’ ın ayrı bir yeri bulunmakla birlikte, oynadıkları futbolları ile Ayancıklı sporseverlerin gönüllerinde taht kuran sayısız sporcusu Ayancık Spor tarihinde yerlerini almışlardır. Ayancık Sporun profesyonel olacak Türk futboluna Ramazan (Hacettepe Spor), Serdar (Gaziantep Belediye Spor), Gürkan (İstanbul Spor) kazandırmıştır.

Ayancık Spor’ a gönül veren, kulübü zor günlerinde yaşatmaya çalışan Ayancıklı gençleri sporun içine çekmeye, onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmayı amaçlayan bir çok kulüp yöneticilerimiz Ayancık Spor’ da görev yapmıştır. Bunlardan başlıcaları (yakın dönem); Demiray CAFRAK, Rıfat ÖRNEK, Dr. İskender YÜKSEL ve M. Taylan ÖVET’ tir.
Ayancık Spor futbol takımımız alt yapıya verdiği önemle de takdir görmektedir. Son üç seneyi üst üste şampiyon olarak bitiren gençlerimiz kulübümüz için ayrı bir gurur kaynağıdır. Bugün 2010 – 2011 sezonunda play off’ ta mücadele edecek olan A takımımızın 22 kişilik kadrosunda alt yapımızdan yetişen 9 gencimizin de yer alması bunun ispatıdır.
Bugünkü yönetim M. Taylan ÖVET başkanlığında Nejat YAVUZ, Bülent AKYOL, M. Burhanettin ATICI, Şeref KANDEMİR, Tuncay YURBAŞ ve Mustafa YOLAÇAN’ dan oluşmaktadır. Ayancık Spor Sinop Amatör Kümede sayısız başarılara imza atmıştır. Her yıl şampiyonluğun en güçlü adayı ya da şampiyonu olmuş en istikrarlı takımlarındandır. Ancak bir başarısı daha vardır ki bu başarının geleceğe verdiği mesaj bakımından hepsinden ayrı bir değer taşır. Bu başarısı Almaya’ nın Wiernsheim şehrinde düzenlenen ve 6 ülkeden 14 takımın katıldığı Avrupa Gençler 2004 yılı şampiyonu oluşudur. Finalde Danimarka’ nın Odense takımını 1 – 0 yenen Ayancık Spor toplam oynadığı 7 maçta 18 gol atmış, turnuvanın 20 yıllık tarihine hiç gol yemeden şampiyon olan tek takım ünvanını da kazanmıştır. Daha sonraki yıllarda bu büyük kupayı 2 kez kazanmış, gurbetçilerimizi sevince boğmuştur. 1928’ li yıllarda elimizde kalan değerlere bir bakın. Ayancık Spor belki de geçmişten günümüze yitirmediğimiz tek değer.
Bizler gençlerimize bir iş sahası fabrikamız yok, halk evlerimiz yok, esnaf loncalarımız yok, hava radar üstümüz yok, tenis kortlarımız, voleybol oynayan kızlarımız, güreş takımlarımız, Baha Beylerimiz, Tarakçı İsmaillerimiz, Mehmetçiklerimiz yok. Ayancık Sporumuz onların bizlere yadigarı. Onlardan bizlere kalan tek anımız. Gelin geçmişimize Ayancık Spor ile sahip çıkalım. Umutlarımızı tazeleyip, geleceğimize sarılalım.

                                                                                                          Merih BOŞDURMAZ
                                                                                                                  ANTRENÖR
Tel: 0543 554 36 02     

Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
Ayancık Spor
  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 

iletişim

Designed by Otello