Ana Sayfam Yap Bize Ulaşın

  Ana Menü
  Ayancık Spor Faaliyetleri
  Ayancık Telefon Rehberi
Ayancık Telefon Rehberi
  Ayancık Sosyal Yaşam
  Ayancık Kutlamalar
  Güncel
  Link Takas
Mersin İlindeki Köprüler

Taş Köprü
Mersin Anamur ilçesi, Kubbe denilen yerde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmamakla beraber yapı üslubundan Karamanoğulları döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Köprü çevresinde Karamanoğulları dönemine ait cami ve bir han bulunmaktadır. Bu yapılar Alâeddin Bey zamanına tarihlendirilmektedir.

Köprü kesme ve moloz taştan yapılmıştır.
Lamas Köprüsü
Mersin Erdemli ilçesi Lamas (Limonlu) Köyü’nde, Lamas Çayı üzerinde bulunmaktadır. Köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. Yapı üslubundan Karamanoğulları döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Köprü kesme ve moloz taştan dört yuvarlak gözlü olarak yapılmıştır. Köprünün uzunluğu 57.70 m., eni 3.25 m., en büyük kemer açıklığı da 11 m.dir. Köprünün kemer ve tempan duvarları aynı yüzeyde olup, tempan duvarlarına sonraki dönemlerde moloz taşlardan dolgu yapılmıştır. Köprünün ikinci gözü diğerlerine göre daha büyük olup, ikinci ve üçüncü gözler arasına yuvarlak bir tahliye gözü yerleştirilmiştir.
Ala Köprü
Mersin Anamur ilçesinde Dragon Çayı üzerinde bulunan bu köprü Selçuklular tarafından 1230 yılında yapılmıştır. Sonraki dönemlerde çeşitli onarımlar geçirmiştir.

Köprü moloz taş ve kesme taştan yapılmış olup günümüzde halen kullanılmaktadır.
Örenpınar Köprüsü
Mersin Gülnar ilçesinde bulunan bu köprü MS.II.-III.yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır. Kesme taştan yapılan köprü harap bir durumda günümüze gelmiştir.
Türk Köprüsü
Mersin il merkezi girişinde Mersin-Viranşehir yolu üzerinde bulunan bu köprüye Türk Köprü isminin verilmesinin nedeni bilinmemektedir. Kitabesi bulunmamakla beraber, MS.II.-III.yüzyılda, Romalılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Köprü kesem ve moloz taştan yapılmış olup, günümüzde oldukça harap durumdadır.
Hocantı Köprüsü
Mersin Mut ilçesinde, Göksu Nehri üzerinde yapılmış olan bu köprüyü Karamanoğulları döneminde Hocantıoğlu ailesi yaptırmıştır.

Kesme taştan olan köprü iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir.
Taş Köprü
Mersin Mut ilçesi, Meydan Mahallesi’nde bulunan bu köprünün kitabesi olmamakla beraber yapı üslubundan Karamanoğulları döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Çeşitli zamanlarda onarılmış ve özelliğini yitirmiştir.

Kesme taştan, yuvarlak kemerli bir köprüdür.
Karşıyaka Köprüsü
Mersin Mut ilçesinde, Mut Deresi üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi de kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XIX.yüzyılın sonunda yapıldığı anlaşılmaktadır. Bundan sonra çeşitli onarımlar geçirmiş, 1949 yılında da betonlaştırılmış ve iki yanına taş korkuluklar eklenmiştir.

Kesme taştan yapılmış olan köprü tek gözlüdür. Yuvarlak kemerli olan körü günümüzde de
Sarı (Kızıl) Köprü
Mersin Silifke ilçesi, Silifke-Taşucu yolu üzerinde bulunan köprünün kitabesi olmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Kesin olmamakla beraber, Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmış köprülerdendir.

Kaba yontma kesme taştan yapılmış, sonradan betonarme ile değiştirilmiştir. Köprünün uzunluğu 37.20 m. olup, genişliği 6 m.dir. Beş gözlü olan köprünün tempan duvarları ile ayakları kaba yontma taştandır. Bu taşların ortaları dışa doğru hafif yuvarlak çıkıntılıdır. Kemer ve korkuluklarda ince yontma taş kullanılmıştır. Köprü ayaklarında üçgen şeklinde selyaranlara yer verilmiştir.
Derinçay Köprüsü
Mersin Silifke ilçesinde bulunan bu köprü, Silifke-Mut yolu üzerindedir. MS.II.-III.yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır.

Kesme taştan olan köprü altı gözlüdür. Köprü gözleri yuvarlak kemerlidir.
Silifke (Göksu Köprüsü-Taşköprü) Köprüsü
Mersin Silifke ilçesinde, Cami-i Kebir Mahallesi’nde Göksu Nehri üzerinde bulunan bu köprüyü MS.77-78 yıllarında Roma imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus tarafından yaptırılmıştır. Köprünün yapıldığı yıllarda da Klikya Valisiğ olarak Oktavius Memor bulunuyordu. Köprünün 1870 yılında Osmanlılar döneminde Silifke Mutasarrıfı Mehmet Ali Paşa tarafından onarılmıştır. Bu arada köprünün kuzeyindeki üç göz dışında bütün gözleri temellerine kadar yıkılıp yenilenmiştir. Bu onarım sırasında köprüye korkuluklar yerleştirilmiştir. Köprünün onarım kitabesi kaybolmuş ve günümüze gelememiştir.

Köprü muntazam köfeki taşından yapılmıştır. Uzunluğu 120 m., eni 5.40 m. olup, yedi gözden meydana gelmiştir. Gözlerin en büyük kemer açıklığı ise 17.40 m.dir. Köprü ayaklarının önündeki selyaranlar memba tarafında sivri ve üçgen şekilde, mansaptakiler ise dört köşeli kütlevi görünümdedir. Köprü korkulukları birbirlerinden farklı yüksekliktedir. Menba tarafındakiler diğerine göre kış aylarında esen şiddetli rüzgârlardan ötürü daha yüksek tutulmuştur.

Köprü Karayolları tarafından 1972 yılında yeniden onarılmış, bu onarım sırasında genişletilmiş olup, günümüzde de kullanılmaktadır.
Baç Köprüsü (Iustinianus Köprüsü)
Mersin Tarsus ilçesinde, Adana-Ankara karayolunun Tarsus girişinin kuzeyinde, Berdan (Tarsus) Çayı üzerinde bulunan bu köprüyü MS.VI.yüzyılda Bizans imparatoru Iustinianus (MÖ.527-565) yaptırmıştır. Bundan sonraki dönemlerde onarılmış ve en son olarak da 1978 yılında restore edilmiştir.

Osmanlı döneminde bu köprüden geçiş ücret karşılığı olduğundan, halk arasında Baç Köprüsü ismi ile anılmıştır. Kesme taştan yapılmış olan köprünün ortasında yuvarlak kemerli geniş bir gözü bulunmaktadır.Bu Haber 752 Kez Okundu
Haber Eklenme Tarihi:9/12/2011
 
Paylaş
 
Benzer Konular Rastgele Konular
  Arama
  Sinop İlçeleri
 » Türkiye Köyleri
 » Merkez Köyleri
 » Ayancık Köyleri
 » Boyabat Köyleri
 » Dikmen Köyleri
 » Durağan Köyleri
 » Erfelek Köyleri
 » Gerze Köyleri
 » Saraydüzü Köyleri
 » Türkeli Köyleri

Sinop Pansiyon

Ayancık Satılık Daireler

  Ziyaretçi İstatistikleri
 


Her hakkı saklıdır © 2006 İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz
Bu sayfayı görüntüleyen herkes Sorumluluk İlkeleri - Gizlilik Politikası 'nı kabul etmiş sayılır